Sürüngenler Hakkında Genel Bilgiler


Anasayfa / Evcil Hayvanlar Genel Bilgiler  / Sürüngenler Genel Bilgiler


Kaplumbağalarda Beslenme

Kaplumbağalar kara ve su kaplumbağası olarak farklı şekilde beslenirler. Kara kaplumbağası otçul. Su kaplumbağası ise etçildir. Kaplumbağalar çok yiyen hayvanlardır ama sizin kafalarının büyüklüğü kadar besin vermeniz yeterli olacaktır. Kaplumbağanız yavruysa günde 3-4 defa, yetişkinse yazın 2-3 defa, kışın 1-2 defa verebilirsiniz. Yemedikleri besin artıklarını temizlemelisiniz.  


Kaplumbağaların sevdikleri besinler

Kaplumbağar özellikle taze alabalıkla beslenmeyi severler. Ayrıca kurutulmuş karides de sevdiği besinler arasındadır. Yavru kaplumbağaların İştahlarını açmak için kurtçuklardan faydalanabilirsiniz. Haftada 4-5 tane içinde vitamin ilavesi bulunan yemlerde verilebilirsiniz. 

Yetişkin kaplumbağaların, yavru kaplumbağalardan daha fazla kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle tatlı su balıkları, sebzeler ve yumurta beyazı verilmesi gerekir.

Akvaryumda hızlı çoğalan küçük balıklar beslenmelerinde faydalı olur.

Yumurta kabuğu, haşlanmış yumurta beyazı, mürekkep kabuğu kemiği kaplumbağa için önemli kalsiyum kaynaklarıdır. 

Suyu kirletmemek için, yemi başka bir kabın içinde verebilirsiniz.  


 Sakatad, et ve tavuk eti gibi yağlı ve proteinli besinlerden fazla verildiğinde, kaplumbağaların gut olmasına neden olabilir. Kaplumbağaların devamlı olarak yeşillik yemesi de, iyi değildir. 

2016-10-05 12:24:49        |                Devamını Oku ...
Anketlerin tamammını görmek için tıklayınız