Kemirgenler Hakkında Genel Bilgiler


Anasayfa / Evcil Hayvanlar Genel Bilgiler  / Kemirgenler Genel Bilgiler


Hamstera Nasıl Bakılmalı

Hamster normalde çölde yaşayan bir kemirgendir, Evcil olarak bakılması en kolay hayvanlardan biridir. Tabiki doğal olarak kemirme güdüsü vardır. Hamster temiz hayvan oldukları için evde bakmak için idealdirler. Çok çok iyi koku alır, çok iyi işitir ve gözleri çok keskindir.

Hamsterların dişleri,  sürekli uzar ve bu yüzden kafeslerinde her zaman dişlerini aşındıracak bir kemirme taşına veya dalına ihtiyaç duyarlar.

Hamsterlar ortalama 4-5 yıl yaşarlar. 

 

Hamstera Tek mi, çift mi bakılmalı?

Hamsterlar normalde yalnız yaşamayı severler ve özellikle yaşam alanları olarak benimsedikleri kafeslerinde, istedikleri zaman saklanabilecekleri bir yerleri olsun isterler. Bu nedenle eğer birden fazla Hamstera bakmak isterseniz kafesin oldukça geniş ve içinde her hamsterın rahatça gizlenebilcekleri alanlar olması gerekir. Yine de geniş bir kafesleri olsada bazen kavga ettiklerini görebilirsiniz. Dişi Hamsterler, çiftleşme döneminde değilse kafesine giren erkek bir Hamsterı öldürebilir

Hamsterlar, güçlü hayvanlardır ama kafesleri düzenli şekilde temizlenmese hastalanabilirler. 

Büyük ve plastik tabanlı bir kafes almanız, hamsterınızın yaşam kalitesi ve sağlığı için uygun olur. Yine plastik tabanlı bir kafesin temizliği kolay olacağında tercih edilmelidir. 

Kafesin tabanına saman yaymanız hem dışkısına temas etmesini engellerken hemde hamsterınıza doğal hayat ortamı sağlayacaktır.

 

 

2016-09-10 23:49:41        |                Devamını Oku ...
Hamsterlarda Beslenme

Tüm kemirgenler gibi hamsterlarda lif oranı yüksek besinlere ihtiyaç duyar. Ot yiyerek lif ihtiyacını karşılayabilen Hamsterlar için ayrıca; elma, brokoli, avacado, böğürtlen, muz,  çilek, karpuz,  kavun, mango, üzüm, mısır, havuç gibi tüm taze sebze ve meyvelerdir. Suyun sürekli olarak hayvanın önünde bulunması gerekir. Su kabının kafese sabitlenmesi gerekir. Hamsterlar tamamen vejeteryan değildir.
Kafesine bol bol yetecek kadar yiyecek koysanız bile hamsterlar doğaları gereği yiyeceklerini saklayacaklardır. Eğer verdiğiniz bu yiyecekler ortada yoksa kafesinde saklamış olacaktır. Bu yiyecekleri bozulmadan almak için hamsterınızın kafesinden çıkmasını beklemelisiniz. 

 
Hamsterınıza alacağınız Kemirme taşı veya pişmemiş küçük dana kemiği ile devamlı uzayan dişlerinin aşınmasını ve kemikleri için ihtiyacı olan Kalsiyumu almasını sağlayabilirsiniz.

 

Verilmemesi gereken yiyecekler çiğ bezelye,çiğ patates, çikolata, şekerlemeler,  sarımsak, soğan ve domates yapraklarıdır.

Yemleri koymak için metal kaplar kullanız çunki plastik kapları rahatlıkla kemirebilir

2016-09-21 14:47:03        |                Devamını Oku ...
Hamsterlarda çiftleşme ve evcilleştirme

Hamsterların dişileri 4 aylık olduktan sonra çiftleşme için hazır hale gelirler. Bu 4 aydan sonra sonra dörder günlük periyotlar ile çiftleşmeye hazır haldedirler. Hamsterların dişileri, çiftleşmeye hazır değillerse erkek Hamsterlara saldırırlar. Çiftleşme denemesini dişi Hamsterı erkeğin kafesine koyarak yapın. Çiftleşme sonrasın dişiyi alarak kendi kafesine koyun ve kafesin altına  çok miktarda ot ve saman döşeyin. Dişi hamsetarın kafesini direk güneş almayacak, serin bir yere koyun.

Hamilelik süreci 15-16 günlük süreceltir. Gözleri kapalı ve tüysüz bir şekilde dünyaya gelen yavruların tüyleri bir kaç gün içinde çıkacaktır. 1 ay geçtikten sonra annelerinden ayrılmaları gerekir çünli anne yavrularına saldırabilir. 10 - 12  günlük olduklarında katı gıdayla beslenebilirler.  

  
1-2 ay arasındaki yavru hamsterlar sahiplerine kolay alışırlar. Bu nedenle evcilleştirme için bu 1 aylık süreç çok uygundur. İlk zamanlar da yerine alışması için yavru Hamsterı elinize almayın ve kendi haline bırakın. Elinize alışması için yemeğini kafesine kendi elinizle koyun. Elinize alıştıktan sonra, yemi elinizden yedirmeye çalışın. Elinizden korkmadan yemek yemeye başlayınca elinize alıp sevebilirsiniz. Hamsteranız ile konuşmayı da unutmayın

 

 

2016-10-04 15:15:01        |                Devamını Oku ...
Anketlerin tamammını görmek için tıklayınız