Tavşanlar Hakkında Genel Bilgiler


Anasayfa / Evcil Hayvanlar Genel Bilgiler  / Tavşanlar Genel Bilgiler


Tavşanların Beslenmesi

Tavşanlar otobur canlılardır. Yani tavşanlar yeşillik yer. Havuç, turp, dereotu, enginar ve karnıbahar yaprakları, marul salata, brüksel lahanası, yeşil fasulye, lahana, taze çimenler gibi. Bu sevimli canlılar arasında ırklarına ve yaşlarına bağlı olarak beslenme miktarı farklılık gösterebilir. Aşırı yeşillik yedirmek tavşanınızda ishale yol açabilir. İshalde tavşanınızı ölüme götürebilir. Bu neden tavşanınıza saman, kuru ekmek, kuru yonca yaprakları gibi kuru gıdalarda vermenizi gerektirir. Ayrıca süper marketlerde satılan tavşan mamalarından verebilirsiniz. 

Tavşanınızın tuzada ihtiyacı olduğu için az miktarda iyotlu tuzuda mamasının yanında verebilirsiniz. Verdiğiniz yiyecekler tuz gereksinimi karşılamayazsa koyduğunuz tuzdan kendisi karşılayacak ve vucut dengesini koruyacaktır.

2015-09-28 20:16:59        |                Devamını Oku ...
tavşanlarda tırnak kesimi

Doğada tavşanların ayakları sert zeminlere bastığından ve kazma işlemi yaptıklarında tırnakları aşınmaktadır. Ama evcil tavşanımızda böyle bir aşınma olmadığından zamanla tavşanımızın tırnakları uzamaktadır. Bu yüzden belirli aralıklarla tavşanımızın tırnağını kesmemiz gerekir. Tavşanımızın tırnaklarını kesmezsek fazla uzayacak ve zamanla tırnak kırılmaları sonucu  problemler ortaya çıkacaktır.

Tavşanlarımızın tırnaklarında canlı ve ölü kısımlar bulunmaktadır.Tırnak kesimini canlı dokunun 0.5-1 cm önünden kesmeliyiz. Canlı dokuda sinirler bulunduğu için bu kısım kesildiğinde kanama gerçekleşir. Bu nedenle tırnağın ölü kısmının kesilmesine dikkat edilmelidir. Tırnak kesimini insanlar için uygun olan tırnak makası ile değil tavşanlar için özel üretilmiş tırnak makası ile yapmamız gerekir. 

2015-09-29 01:26:12        |                Devamını Oku ...
Anketlerin tamammını görmek için tıklayınız