Köpekler Hakkında Genel Bilgiler


Anasayfa / Evcil Hayvanlar Genel Bilgiler  / Köpekler Genel Bilgiler


köpeklerin tırnak bakımı

Köpeğimizin tırnak kesimine alışması için yavruyken başlamalıyız. Köpekler tınakları kesimini sevmez ve korkarlar. dışarı çıkan köpekler, yürüyüş esnasında tırnaklarını törpülemiş olabilirler, yalnız yere temas etmeyen tırnakları uzun kalmış olabilir. Dışarı çıkan köpeklerde; tırnak kırılması, çizik, kesik olabilir. Bu gibi durumlarda köpeğimizin bakımını ve tedavisini hemen yapılmalıdır. İhmal edildiğinde büyük sorunlar çıkabileceği unutulmamalıdır.

Dışarıda yürüyüş yapmayan köpeklerin tırnakları törpülenmediği için uzar. Uzayan tırnaklar kıvrılarak deriye batacağından kesmek gerekir. Tırnağın orta kısımda  canlı doku ve onun ilerisinde ölü tırnak dokusundan oluşmaktadır. Tırnak kesilirken ölü olan kısım kesilmelidir. Canlı doku kesilirse kanama gerçekleşir. İnsanlar için üretilen tırnak makasları bu iş için uygun değildir.Kopeklerinizin tırnaklarını kesmek için özel olarak tasarlanmış tırnak makaslarından yararlanılır.  

Köpeğinizin tırnağı kanıyorsa  pıhtılaşmayı sağlayan bir preparat kullanmalısınız, eğer gümüş nitrat içeren ürün varsa kanamayı durdurmak için kullanabilirsiniz. Kanama hala durmuyorsa tüm patiyi bandaja alabilirsiniz. Eğer hala kanama durmadıysa veteriner hekiminize başvurunuz.

Tırnak kesimi için kendinize güvenmiyorsanız lütfen bu işi veterinize bırakınız.

2015-09-27 00:33:50        |                Devamını Oku ...
köpeklerde fırcalama ve tarama

Köpeğimizin fırçalama ve tarama olayına alışması için yavruyken başlamalıyız. Her ırktan köpek türlerinin temiz, güzel ve düzenli görünmesi için düzenli olarak fırçalamaya ihtiyaçı vardır. Yavru köpeğinizin canını acıtmayacak şekilde,  ince telli fırçalar, plastik ince uçlu taraklar ile  fırçalayınız. Bir elinizle köpeğiniz tararken diğer elinizle derisini tutunuz.

Genellikle  kısa tüylü köpekler, haftada bir veya ayda bir fırçalanırken, uzun tüylü köpekler haftada birkaç kez fırçalanır. Köpek ırkları sayfamızdan köpeğinizin türüne bakıp fırçalama işlemini köpeğinizin ırkına göre yapabilirsiniz.  

Genellikle önce tüy uzadığı yönün tersine, sonra tüylerin uzadığı yönde yapılır. Bu şekilde yapılan taramada ölü tüy telleri dökülerek cild hava alır. Yalnızkıvırcık tüylü köpeklerde kesinlikle geriye doğru tarama yapılmamalıdır. 

Sırt Bölgesi

En kolay fırçalanma bölgesidir. Önce köpeğinizin sırtını tarayıp, onu alıştırdıktan sonra diğer bölgelere geçmenizi tavsiye ederiz.

Bacaklar

Bacaklarda kolay fırçalanan bölgelerdendir.  Ön bacaklarda tarağı kemiğe çok bastırmadan, arka bacaklarda anüs çevresinde nazik davranarak fırçalayınız.

Kuyruk Kısmı

 Kuyruk çok hassas bir bölge olmadığından, ölü tüyleri daha kolay toplamak için sık telli fırçalar kullanabilirsiniz.

Boyun Bölgesi

Köpeğimizin boyun bölgesini tararken yumuşak taraklar kullanmalısınız. Bu bölgede köpeğinizin tüyleri topaklanmış olabilir. Köpeğinizin tüyleri bir birine dolaşmış ve topaklanmış olursa bu yüzeyi önce elimiz ile açmalı sonra geniş aralıklı tarak ile tarayın.

Baş Bölgesi

Köpeğimizin baş bölgesini tararken yumuşak taraklar kullanmalı ve nazik davranmalıyız.  Kafasını tararken gözlerini ve kulaklarını ellerinizle koruyunuz. Köpeğimizin kulaklarınıda nazik bir şekilde taramalıyız. 

 Karın Bölgesi

Köpeğinizin karın bölgesindeki çıplak cilde tarak değerese köpeğiniz bu durumdan hoşnut kalmayabilir.  Bu bölgede de yine baş bölgesinde olduğu gibi nazik davranınız ve tarağınızı kısa kısa gezdiriniz. 

Köpeğinizin tüyleri bir birine dolaşmış ve topaklanmış olursa bu yüzeyi önce elimiz ile açmalı sonra geniş aralıklı tarak ile tarayın.

Tarama ve fırçalama bittikten sonra nemli bir bez ile üzerinde kalan kıllar temizleyiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-09-27 01:20:33        |                Devamını Oku ...
köpeklerde banyo

Köpekleriniz ter bezleri sadece patilerinde olduğu için köpeğinizde terlemeden kaynaklı kokma olmayacağı için sık sık banyo yaptırmanıza gerek yoktur. Köpeğinizi ayda bir yıkamanız yeterlidir. Köpeğinizin ırkı, deri yapısı ve ne kadar kendisini kirlettiği; köpeğinizi ne kadar süreyle yıkamanız gerektiğini belirler. Köpeğinizi çok sık yıkamak onun derisinin dengesini bozacağından rahatsızlıklara yol açabilir.

Banyo yaptırmadan önce köpeğinizin kulaklarına su kaçmaması için pamuk yerleştiriniz ve köpeğinizi tarayınız. Köpeğinizi taramadan yıkarsanız topaklaşan kılları nemlendikten sonra açmanız zor olacaktır. Köpeğinizi yıkarken insanların kullandığı şampuan veya sabunlardan kullanmayınız. İnsanlar için üretilen şampuan ve sabunlar köpeğinizin derisine zarar verebilir. Köpekler için özel üretilen şampuanlardan kullanmak köpeğinizin derisi için daha güvenli olacaktır. Köpeğinizi yıkarken baş kısmı en son olacak şekilde sırtından başlayarak yıkayınız. Şampuanın fazla köpürmesini beklemeyiniz çünkü köpekler için üretilen şampuanlar fazla köpürmez. Köpeğinizi yıkadıktan sonra ılık fön ile kurutunuz. Köpeğinizde mantar oluşmaması için asla nemli bırakmayınız. 

2015-09-28 00:25:34        |                Devamını Oku ...
Köpekler Ağız Diş Sağlığı

Köpeklerimizin ağız bakımı ve diş sağlığı çok önemlidir. Ağır bir ağız kokusu, diş etlerinde kızarıklık, şişme, kanamalar, yemek yerken zorlanma, salya akışı, sallanan dişler gibi durumları görebilirsiniz. Bu sorunlar oluşmadan ağız ve diş sağlığının korunması ile ilgili önlemler alınmalıdır. Bu durumların ortaya çıkmasında en önemli neden beslenmedir. Birçok anlaşılamayan davranış probleminin, hırçınlık ve saldırganlık durumunun nedeni diş eti sorunlarıdır.

Köpeğinizin ağzı kokuyorsa dişlerinde tartar olabilir. Diş tartarı köpeklerin dişlerinin çürümesine ve dökülmesine neden olur. Diş tartarını önlemek için köpeklerinizin dişlerini fırçalamanız yada düzenli olarak dişindeki tartarları temizletmelisiniz.  Eğer dişler üzerindeki bu tip oluşumlar uzun süre temizlenmezlerse, altındaki dişlerde çürükler, diş minesinde zayıflama, kırılmalar ve diş eti hastalıkları oluşmakta, sonuç olarak dişlerin kaybına kadar gitmektedir. 

Köpekler için satılan diş fırçaları alarak haftada 1-2 kere dişlerini fırçalayabilirsiniz. 

 Parmağınızın ucuna biraz diş macunu koyarak yavaş bir şekilde köpeğinizin ön dişlerine sürün.Bu şekilde biraz pratik yaparken köpeğinizde alışmaya başlayacaktır. Köpeğiniz diş macununa alıştıktan sonra dişlerini fırçalamak için diş fırçası kullanımına başlayabilirsiniz. Köpeğinizin diş fırçasına alışması zaman alabilir. Bunun için, köpeğinizin diş fırçası üzerindeki macunu yalamasına ve onu keşfetmesine izin verin, böylece diş fırçasına alışacaktır. Köpeğiniz birkaç dişinin fırçalanmasın alıştık sonra, azar azar fırçalanacak diş sayısını artırın.  

2015-10-03 13:53:48        |                Devamını Oku ...
Köpeklerde Vücut Dili

Köpeğimizle aramızdaki kuvvetli bir bağ kurmak istiyorsak, öncelikle köpeğimizin vucut diliniz öğrenmeliyiz. Köpeklerin vücut dilleri ile bize o anki durumları hakkında birçok şey anlatırlar. Köpeğinizin dilini anlayarak içinde bulunduğu ruh halini, ne anlatmak istediğini, istek ve arzularını bilir ve nasıl davranacağınıza karar verirsiniz. Bu şekilde köpeğiniz ile aranızdaki iletişim ve bağlılık da artacaktır. 

Köpeğim Ne Anlatmak İstiyor ?

Korkan ve endişeli olan köpek :

 • Baş aşağıda ve gözler tedirgin
 • Kulakların pozisyonu yatık
 • Kuyruğun pozisyonu arka bacaklar arasında

Sinirli bir köpek:

 • Güçlü bir sesle havlama veya hırlama 
 • Ağız gergin ve dişler görünür durumda
 • Kulaklar geriye dönük
 • Gözler bir noktada sabit
 • Kuyruk geriye uzanmış ve kabarık

Saldırmak üzere olan köpek : 

 • Kulakların pozisyonu dik
 • Kuyruğun pozisyonu vücut hizasında veya yukarıda
 • Dişler dudakların çekilmesi ile görünür halde
 • Kuvvetli tonda havlama veya hırlama

Tedirgin köpek :

 • Baş dış tarafa ve belirsiz bir yere dönük
 • Vücut yere yakınlaşmış

Korkan ve ürkmüş köpek :

 • Kuyruk arka bacaklar arasında sabit
 • Bacaklarda titremeler görülebilir
 • Baş aşağıda
 • Kulaklar aşağı dönük
 • Gözleri kaçırma görülebilir.

Merak eden köpek :

 • Kulakların pozisyonu dik
 •  Kuyruk yavaşça sallanır durumda
 • Bakışlarda canlıllık 

Sakinlik ve huzurlu köpek :

 • Yalama davranışında bulunur
 • Sırt üstü pozisyona geçebilir
 •  Kulakların pozisyonu aşağı sarkık

Mutlu olan köpeğin kendini ifadesi:

 • Kulakların pozisyonu dik 
 • Kuyruk hızlı bir biçimde sallanır
 • Yerinde duramaz ve üzerinize sıçramak ister gibi hareketlidir
 • Heyecan duyması soluk alıp vermesini hızlandırır.

Oyun oynamak isteyen köpek ;

 • Ağzı açık
 • Çevrenizde koşar veya daireler çizer
 • Ön ayaklarını uzatarak göğsünü yere değdirir

 

Kısa ve az sayıda havlama : Hoşgeldin 

Duraklayarak havlama : Emin olmadığı bir durum için şüpheli olduğunda.

Uzun aralıklı havlamalar : Sıkıldığını ve durumdan şikayetci olduğunda.

Tek ve derin havlama : Sinirli ve saldırgan olduğunda.

İnce bir sesle havlama : canının acıdığını, korktuğunu ve feryat ettiğini ifade eder.

İnce, uzun ve mırıldanarak havlama :Oyun oymaya hazır olduğunu bildirir.

Derin ve uzun sesle havlama : Agresiflik durumunu ve saldırmaya hazır olduğunu bildirir.

Uzun uzun havlamalar :  Ruh halinin devamlılığını ve verebileceği herhangi bir tepkiyi bildirir.

 

Köpekler arkadaş çağırmak, çiftleşme için eş arama ve yanlızlıktan sıkıldıklarında ulumaya başlarlar.

2015-10-03 13:59:09        |                Devamını Oku ...
Köpeklerde Göz Sağlığı Ve Göz Hastalıkları

Köpeğiniziz gözündeki  yanma, kaşıntı, aşırı çapaklanma, kızarıklık, sulanma göz hastalığının belirtileridir. Gözdeki bu belirtiler vurma çarpma,yabancı bir cisim, alerji, kimyasal bir madde, viral bir hastalıktan dolayı olabilir. Köpeğinizin gözünde  yanma, kaşıntı, aşırı çapaklanma, kızarıklık, sulanma hastalık belirtisi gördüğünüzde veterinerinize götürünüz.

Köpeklerde Göz Hastalıkları 

Göz Küresinin Küçülmesi :

Korrneanın küçük olması, göz çukurunun gelişmemesi veya köpeğimiizn ırkından kaynaklı olabilir. Sonunda körlük olabilir.

Göz Tansiyonu (Glakom) :

Göz içi tümörleri, lens kaymaları, göz içi sıvısının aşırı artışı nedeniyle göz iç basıncının artması sonuçu oluşur. Gözde bulanıklaşma, hafif kızarıklık, kaşıntı belirtileridir. 

Üçüncü Göz Kapağı Hastalıkları :

Gözde çapaklanma, kızarıklım ve göz yaşı akıntısı belirtileridir. Köpeklerde sık görülen bir hastalıktır. 

Lens Çıkığı :

Köpeklerde lensin yer değiştirmesidir. Köpeklerde çık sık görülür. Kornea yarım ay şeklinde bir görülür. Çoğunlukla görme kaybı söz konusudur.

Katarakt :

Daha çok yaşlı köpeklerde sık görülen hastalıklardan biridir. Lensin matlaşması, Genel olarak köpeğinizin ırkına veya hastalıklara bağlı olarak şekillenir. Travma ve zehirlenme sonucuda görülebilir.

Göz Titremesi :

Sinirsel bozukluklar, baş bölgesine alınan darbeler ve yaralanmalar, gençlik hastalığı, zehirlenmelerden dolayı görülebilir. Göz küresinin sürekli olarak sağa sola titremesi bu hastalığın belirtisidir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-10-06 00:52:08        |                Devamını Oku ...
Köpeklerde Aşı Takvimi

İleride oluşabilecek hastalıkları engellemek, kedinizin sağlığını güvence altına almak için, kedinizin aşılarını yaptırmayı unutmayın.

 

Aşı 

 

 Tekrar

 ZamanAralığı

 Yıllık Tekrar

 İç ve dış parazit tedavisi

   1 Tekrar  1-3 ayda   Yılda 4

 Karma

   2 Tekrar  21 Gün ara ile  Yılda 1

Corona

   2 Tekrar 15  gün ara ile  Yılda 1

 Bronchicine

   2 Tekrar  15  gün ara ile  Yılda 1

Mantar

   1 Tekrar   Yılda 1

 Lyme

   1 Tekrar   Yılda 1

 Kuduz

   1 Tekrar   Yılda 1
2015-10-06 00:56:48        |                Devamını Oku ...
Köpeklerde Beslenme

Yetişkin bir köpeğin gıdasında yüksek oranda protein, karbonhidrat, yağ  bulunmasına dikkat edilmeli Günde bir öğün beslenmeli (Öğün sayısı, miktar aynı kalmak koşulu ile en fazla ikiye çıkarılabilir).

Köpeğinizin kemiklerinin gelişmesi ve kalsiyum ihtiyacı için peynir, yoğurt ve süt verebilirsiniz. Köpeğinize çok fazla olmamak şartıyla muz, elma, armut, havuç, salatalık, karpuz verebilirsiniz.

Köpeğnize kuru mama verecekseniz, kuru mamayı seçerken köpeğiniizn ırkına, cinsiyetine, yaşına uygun, bol et içeren, vitamin takviyeli mamaları tercih etmelisiniz.

Aktivitelerden hemen önce ve sonra yemek verilmemelidir. Köpeğinize çikolata ve kafeinli yiyecekler zarar vereceğinden dolayı bu tür yiyecekleri köpeklerinize vermeyiniz. 

2015-10-26 21:32:39        |                Devamını Oku ...
Köpekler Tuvalet Eğitimi

 Köpeğinizin Tuvalet eğitimi, ilk günden başlar. Tualet eğitim sabır gerektirir. 

Köpeğinizin eğitiminde cezaların ve ödüllerin yani pekiştirmelerin önemi büyüktür. Köpekler tehlikeli buldukları şeyleri yapmazlar ve hep güvenli olan şeyleri severler. Bu nedenle vereceğiniz cezalar onlara tehlikeden uzak durmasını öğretecektir. 

Köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz yere tualetini yaptığında onu ödüllendirirseniz bu yeri güvenli olarak algılar ve tuvaletini oraya yapmayı öğrenir. 

Bu aşamada köpeğinizi sürekli gözetliyor ve hemen müdahale edebiliyor olmanız gerekmektedir. Çünkü köpeğiniz siz yok iken tuvaletini herhangi bir yere yaparsa, siz görmediğinizden dolayı ceza veremeyeceğiniz için o bölgeyi güvenli algılayabilir ve tuvaletini o bölgeye yapabilir..

 

 

Köpekler yemek yedikleribölge ile  tuvaletlerini yaptıkları bölgenin yakın olmasını sevmezler , bu iki yer arasına mesafe koyunuz.

2015-10-29 22:59:16        |                Devamını Oku ...
Anketlerin tamammını görmek için tıklayınız