Kediler Hakkında Genel Bilgiler


Anasayfa / Evcil Hayvanlar Genel Bilgiler  / Kediler Genel Bilgiler


Kedilerin tırnak bakımı

  Kediler iceriye cekebildikleri tirnaklara sahiptirler. Bu yüzden yürürken tırnakları aşınmaz. Kedilerinde tırnakları, insanlardaki gibi uzar. Eğer tırnakları cok uzarsa ve yuvalarindan cikarsa kedinin yurumesine engel olur. 

  Genelde kediler tirnak kesim olayindan rahatsiz olur ve korkarlar. Bu nedenle kedinizin tırnağını kesmeye yavruyken başlayın. Kedinizin arka ayaklarındaki tırnakları kesmeyiniz, çünkü arka tırnaklar tutunma tırnaklarıdır. Kedi tırmalama davranışı, kedi beyni ile bağlantılı olan ve durdurulamayan  içgüdüsel bir davranışdır. Fiziksel, duygusal ya da sosyal sebeplerle yaptığı bu davranışı ön ayaklarıyla yapar. Bu tırmalama davranışından dolayı mobilyalarınız korumak içinde tırmalama tahtası kullanabilirsiniz.

  Tırnağın içindeki  canlı doku olan pembe damar ve sinirlerin olduğu bölüm gözükebiliyor. Onun 2-3 milim uzağından, ölü dokunun kesilmesi gerekiyor. Çünkü canlı doku kesildiğinde, kanama gerçekleşiyor. Kedinin ayağına sıkıca bastırınız ve tırnakların dışarıya çıkmasını sağlayınız.

Kedilerinizin tırnaklarını normal şartlarda ayda bir kesebilirsiniz.

Tırnak kesimi için kendinize güvenmiyorsanız lütfen bu işi veterinize bırakınız.

2015-09-23 15:54:41        |                Devamını Oku ...
Kedilerin tüylerinin taranması ve fırçalanması

Kedilerimiz normal koşullarda yılda iki kez tüy döker. Kedilerimiz kendilerini yalayarak temizlediğinden kıl yumaklarını yutması ve bağırsaklarda tıkanma gibi bazı problemlerin yaşanmasını önlemek amacıyla faydalı olacaktır.

Kedimizin, fırçalama ve tarama olayına alışması için yavruyken başlamalıyız. Kedinizi fırçalarken, başından başlayarak kuyruğuna doğru tüylerin yönüne uygun olarak fırçalayınız. Ölü tüyleri aldıktan sonra nemli bir bezle silerek kedinizin tüylerinin daha düzenli, parlak ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kısa tüylü kediler haftada bir kez taranırken. Uzun tüylü kedilerin tüylerini her gün ya da haftada birkaç kez taramalısınız.

 

2015-09-27 21:32:58        |                Devamını Oku ...
kedilerde banyo

Kediler sudan nefret ederler. Bu yüzden acil bir durum veya tüylerinde yalanmaması gereken bir madde olmadığı sürece yıkanmamalıdır. Zaten kedilerin tükürüğünde steril bir sıvı bulunur ve yalanarak kendi temizliklerini yaparlar. Ayrıca kedinizin tüyleri sık ve ince olduğundan kurutmakta zor olacaktır.

Eğer kedinizi yıkamak zorunda kalırsanız; 

Banyo ortamını yeterince sıcak hale getiriniz. Kediniz zaten sudan korktuğu için stresli olacaktır. Bu nedenle kedinizi banyoya yumuşak bir şekilde ve onu severek sokun. Bir elinizle onu tutup bir elinizle de akar sudan ya da küvetin içindeki sudan yararlanarak yavaş hareketlerle tüylerini ıslatınız. Tüylerini ıslattıktan sonra çok şampuan kullanmadan gözlerine, burnuna, ağzına şampuan gelmeyecek şekilde yavaşça yıkayınız. Şampuanladıktan sonra yine yavaş bir şekilde avucunuza su alıp dökerek durulayın. Duruladıktan hemen sonra kedinizi kuru bir havluyla nazikce kurulayınız. Kediniz saç kurutma makinesinden korkmuyorsa yavaşça saç kurutma makinesi ile kurulayınız. Eğer korkar ve saç kurutma makinesi ile kurutulmaya izin vermezse sıcak bir şeyin önüne koyunuz. 

Fazla şampuan kullanmayınız cünki aşırı şampuan kullanımı derisini kurutabilir.

Eğer aşırı kirleniyor ve yıkanmaya itiraz ediyorsa nemli bir bez yardımı ile tüylerini temizleyebilir veya kuru şampuan denilen ve pudra tarzında hazırlanmış özel kedi şampuanları kullanarak temizliğini yapabilirsiniz. Toz şampuanı özellikle gözlerine ve yüz bölgesine gelmeyecek şekilde tüyler üzerine uyguladıktan sonra fırçalamanız yeterli olacaktır. 

Ayrıca bebek pudrası ile kedinizi tarayabilirsiniz. Bebek pudrasından biraz elinize dökerek kedinizin tüylerini hafifçe pudralıktan sonra yavaşça fırçayla tüyleri tarayabilirsiniz. Pudrayı doğrudan tüylerin üzerine dökmeyiniz. Pudra ile taramayı da ayda iki yada üç kere yapınız. 

2015-09-28 22:34:30        |                Devamını Oku ...
Kedilerde ağız ve diş sağlığı

Kedilerde ağız ve diş problemleri, diğer hastalalıklara göre daha az görülen bir durumdur. Kedilerde diş çürüğü pek fazla görülmezken, diş eti hastalıkları daha çok görülür. Neler Sebep Olur? Sürekli yumuşak gıda ile beslenen evcil hayvanlarda plak ve tartar oluşumu daha sık görülmektedir. Bu plakalar temizlenmedikleri takdirde diş taşlarına (tartar) dönüşürler ve zamanla dişleri saran diş etlerinde problemlere yol açarlar. Bunun sonunda kana karışabilen ve birçok organı tehdit eden, bir hastalık mikrobu vücuda kolaylıkla girebilir. Nasıl Anlaşılır? Ağız kokusu, dişlerin renginde değişme, diş etlerinde kızarma ve şişme, dişlerde dökülme, çiğnemede zorluk, kilo kaybı ve iştahsızlık, salyanın artması ve kanlı salya olması durumlarında kedinizde ağız veya diş hastalığı olabilir. Yalnız ağız kokusu her zaman diş ve diş eti problemi olduğunu göstermez. Kediniz açsa, sindirim bozukluğu veya bazı viral ve bakteriyal hastalıkları varsa da ağzı kokabilir. Bunların olmadığı kanıtlandığı zaman, diş ve diş eti problemleri düşünülmelidir. Ne Yapılabilir? Eğer diş taşı belirtilerine rastlarsanız, temizlenmesi için hemen veterinerinize başvurun. Eğer kediniz de diş taşı problemi yoksa ancak 5 yaşından büyükse, kedinize sert ve kemirebileceği oyuncaklarla birlikte kuru mama veriniz. Uygulaması çok zor olsada, kediniz için koruyucu fırça ve macunları kullanabilirsiniz. İnsanlar için üretilmiş fırça ve macunları kullanmamaktır. İnsanlar için üretilen diş fırçaları onların hassas dişlerine fazla sert gelirken macunlarımız da zehirlenmelerine yol açabilir. Fırçalama İşlemi: Bu işlem kedinizin pek hoşuna gitmeyecektir. Bu sebeple en iyisi onu küçükken fırçalamaya alıştırmaktır. Parmaklarınızla yavaş yavaş diş ve diş etlerine masaj yapın. Birkaç gün bu masaja kısa sürelerle tekrar edin. Daha sonra bu masaj işlemini fırça ile yapın.

2015-09-30 12:40:45        |                Devamını Oku ...
Kedilerde Vucut dili

Kedimizle aramızdaki kuvvetli bir bağ kurmak istiyorsak, öncelikle köpeğimizin vucut diliniz öğrenmeliyiz. Kedilerin vücut dilleri ile bize o anki durumları hakkında birçok şey anlatırlar. Kedimizin dilini anlayarak içinde bulunduğu ruh halini, ne anlatmak istediğini, istek ve arzularını bilir ve nasıl davranacağınıza karar verirsiniz. Bu şekilde kedimiz ile aranızdaki iletişim ve bağlılık da artacaktır. 

MIRLAMA

Kedinizin mutlu ve memnun olduğunun göstergesidir.

 

Kediniz karnını gösteriyorsa;

Kendisini güven içinde hissetmektedir.  Keyfi yerinde ve mutludur.

Halının üzerine patilerini açarak  yatmışsa ;

 Keyfi yerindedir ve sevilmek istiyordur.

Ayağı ile yemeğinin üzerini kapatmaya çalışıyorsa ;

Yediği yemek hoşuna gittiği için saklamaya çalışıyordur.

Kulaklarını geriye çekmiş, vücudu yere yakınsa  ;

Tehlike sezinlemiştir. Tehlikenin nerden geleceğini kestirmeye çalışıyordur. Kabahatinin farkına vardığı için sizin ne yapacağınızı kestirmeye çalışıyordur.

Ağzında bir şey tutarak size gelmişse ;

Başarılı bir av gerçekleştirmiştir.

Oyun oynarken elinizi ısırıyorsa ;

Dişleri kaşınıyordur ya da dişleri için egzersiz yapıyordur.

Yere tam olarak eğilmişse;

Korku söz konusudur. Güvenli bir ortamda olmadığını düşünüyordur.

Kuyruğunu bacaklarının arasına almışsa ;

 Korkuyordur. 

Hızlı hızlı kuyruğunu sallıyorsa ;

Sinirlenmiş ve kızmıştır.

Tüyleri diken diken olmuşsa ;

Saldırıya geçmek üzeredir. 

Pencereden dışarı bakıp uzun uzun miyavlıyorsa ;

Canı sıkılmıştır. Arkadaş edinmek istiyordur.

Tuvaleti yerine başka yerlere tuvaletini yapıyorsa ;

Tuvaleti ya kirlidir ya da tuvaletinin yerinden memnun değildir.

Karanlık ve sessiz yerlere çekiliyorsa;

Hasta, yorgun veya mutsuzdur. 

Yere yüzünü yaklaştırıp öksürüyorsa ;

Muhtemelen yuttuğu kedi tüyleri topak olmuş ve nefes almasını zorlaştırıyordur.

Burnu kurumuşsa ;

Hastalık ya da ateş belirtisidir. Veterinere götürmeniz gerekir.

Tuvaletini yaparken miyavlıyorsa ;

Hastadır. Veterinere götürmeniz gerekir.

Saksı çiçeklerine göz açtırmıyorsa ;

İhtiyaç duyduğu vitaminler için yeşillik yemek istemektedir. Kedi otu alınız.

Dişi kediniz poposunu yukarı kaldırıyorsa ;

Çiftleşmek istiyordur.

Gözlerini dikip bir şeyleri izliyorsa ;

Bilgi topluyordur. 

 

Kedinizin Kuyruk Dili

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-10-03 13:58:38        |                Devamını Oku ...
Kedilerde Aşı Takvimi

İleride oluşabilecek hastalıkları engellemek, kedinizin sağlığını güvence altına almak için, kedinizin aşılarını yaptırmayı unutmayın.

 

Aşı 

 Kedinizin Yaşı

 Tekrar

 ZamanAralığı

 Yıllık Tekrar

Kedi Karma

 9 Haftalık  2 Tekrar  21 Gün ara ile  Yılda 1

Kedi Lösemi (Leukemia)

 9 Haftalık  2 Tekrar  21 Gün ara ile  Yılda 1

Kuduz

 13 Haftalık  Tek Doz    Yılda 1

Mantar

 12 Haftalık  2 Tekrar  15-21 Gün ara ile  Yılda 1
2015-10-03 20:06:20        |                Devamını Oku ...
Kedilerde Göz Sağlığı ve Göz Hastalıkları

Kedilerde, göz hastalıkları 

Sağlıklı gözler

1. Alt göz kapağı pembe renkte olmalı.

2. Gözbebeklerinin boyutunu normal ve eşit olmalı..

3. ışıkta netlik problemi yaşayıp yaşamadığını anlamaya çalışın

4. Gözleri çapak üretiyorsa ya da normalden fazla sulanıyorsa bir enfeksiyon kapmış olabilir.

Eğer kedinizde bir göz problemi olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veterinerinize götürün.

 

GÖZ NEZLESİ 

Doğrudan kedinin gözlerini etkileyen en yaygın sorun göz nezlesidir. Kedilerinin gözleri fazla akıntılı veya kırmızı görünüyorsa göz nezlesi olma ihtimali yüksektir. Göz nezlesi viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler, travma veya bağışıklık sistemine bağlı hastalıklardan ötürü iltihaplanır. Göz nezlesi, kedi acı veya akıntı birikiminden gözlerini kapalı tutmak zorunda olmadığı sürece körlüğe neden olmaz. 

 

GÖZ YAŞI KANALI HASTALIKLARI 

Gözlerden burna akan gözyaşı kanalı, yaralanmalar bu enfeksiyonlara bağlı olabilir ve ömür boyu gözlerin aşırı sulanmasına neden olabilir. Kronik gözyaşı yüzdeki deformasyondan veya kedinizin ırkından da kaynaklanabilir. 

 

 

ÜÇÜNCÜ GÖZ KAPAĞI HASTALIKLARI

Üçüncü gözkapağının kapanmasının nedenleri, parazitler, virüsler veya gözkapağı deformasyonları olabilir. Eğer kedinizde üçüncü gözkapağı kapanırsa, onu bir veteriner hekime götürün. Gözkapağı tümörleri, kedilerde oluşabilen bir diğer hastalıktır.

 

GÖZ TANSİYONU

Göz tansiyonu göz içi basıncının anormal derecede yüksek olması olarak tanımlanır. Gözün içinde, sürekli olarak üretilip boşaltılan bir sıvı bulunur. Bu sıvının boşaltılmasında bir sorun olduğunda göz içi basıncı artabilir. Bu basınç optik sinirin hasar görmesine neden olabilir.

 

2015-10-04 14:05:38        |                Devamını Oku ...
Kedilerde Beslenme

Yavru kediler 3-4 haftalık oldukların yavaş yavaş katı gıda almaya başla ama  6 - 7 haftalık olana kadar annelerinden süt emye de devam ederler.  Kediler sütten kesildikten sonra  protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Kedilerde kötü beslenme hayatının bütün dönemlerine etki eder. 

Kediye günlük pişmiş dana eti,tavuk eti, balık vermek onun gelişimi için iyidir. Protein kazancını sağlar. Kedinize balık verriken haşlanmış değil ızgara yaparak ve kılçıkları ayıklanmış şekilde veriniz. 

Kediler, önemli bir A vitamin kaynağı olan karaciğeri çok severler yalnız karaciğeri haftada birden fazla vermemek gerekir.  

Yulaf ezmesi , havuç, yeşil fasulye, pırasa, pirinç  gibi tahıl ve sebzeler kedinizin enerji ve vitamin ihtiyacını karşılar. Nişastalı yiyecekler olan patates ve makarnayıda iyice pişirdikten sonra verebilirsiniz.

Kedi yavrularının süte de ihtiyaçları vardır. Kedinizin gelişimi bitene kadar yani bir yaşına kadar  günde bir kez süt verebilirsiniz. İnek sütü kedilerde ishale neden olabilir. Kediye yağsız kaynatılmış süt verebilirsiniz.

Kedilerin, kemiksel gelişim içinde yoğurt ve peynir verebilirsiniz. Bu iki yiyeceğede bayılırlar.

 Kedinler suyu çok içer bu nedenle önünde günlük taze su bulundurmalısınız. Özelikle kuru mama ile beslenen kedilerde bu oran iki katına çıkabilir. 

 

2015-10-24 22:30:18        |                Devamını Oku ...
Kediler Tuvalet Eğitimi

Kedileri tuvalet alışkanlığını kazandırmak kolaydır. Kedinizin rahatlıkla ulaşabileceği ve kendisini güvende hissedebileceği bir yere kum kabını koyun. Koyduğunuz bu kum kabı, kedinizin yiyeceğinden suyundan uzak olsun.

Kabın içine belli bir miktar (7 9 cm kadar ) kum doldurun. Kediler genellikle kum kabını bulurlar yalnız kediniz yavru ve çekinken bir kediyse ilk seferinde onu kum kabına siz götürebilirsiniz.

Kediniz tuvaletini yaptıktan sonra kumun hepsini dökmek yerine kum kabını temizlemek için elekli küçük kürek ile sadece kirli kısmı alanız. 10 gün süreyle tüm kumunu boşaltıp kum kabını iyice temizleyiniz.

 

Kediniz eğer kum kabı hariç bir yere tuvaletini yaparsa kumu çok kirlenmiş olabilir, kum kabı güvenli bir bölgede olmayabilir, sağlık sıkıntıları olabilir, psikolojik (birşeye kızması, hoşuna gitmeyen bir değişim) veya aldığı kokular nedeniyle ( idrar kokusu)  kafası karışmış olabilir.  

 

Kediler temizliklerine çok önem verirler. Bu nedenle kum kabına alışmış  bir kedi yukardaki sebepler olmadığı sürece kum kabının dışındaki yerlere tuvaletini yapmaz.

2015-10-31 23:25:01        |                Devamını Oku ...
Evde yapabileceğimiz kedi oyuncakları

Kedimizin en büyük ihtiyaçlarından biride hiç kuşkusuz oyun oynamak, hop zıplamak ve avlanmak. Evimizde kedilerimiz için bir kac oyuncak yapabiliriz. 

* Herhangi bir kalın ipin (yorgan ipi gibi) bir ucundan sararak top haline getirip, diğer tarafınıda bir sopaya bağlayıp, kedimiz için kedi oltası yapıyoruz.

Yine herhangi bir kalın ipin (yorgan ipi gibi) bir ucundan sararak top haline getirip, diğer tarafınıda yüksek bir yere bağladımızda (top kısmı yerden 20 cm yükseklikte) kedimiz bu topumu indirmek için günlerce zıplayacaktır.

Herhangi ses çıkaracak bir nesneyi karton kutuya kedinize gostere gostere atin. Kediniz karton kutunun icine kostura atlayacak ve kutunun içinde bu nesneyi arayacak. Bu oyunu bir kac kez yaptıktan sonra kediniz ogrenecek ve kendi kendine oynayacaktir.
 
* Bir adet folyoyu top haline getirip,etrafına kurdela veya yorgan ipi bağlayarak kedimiz için ilgi çekici bir oyuncak yapabiliriz.
 
Yarim litrelik ici su dolu şişe kedinizin en sevdiği oyuncagi olabilir. Çok fazla ağır olmayacak,  ses cikaran bu şişe ile kediniz keyifli vakit geçirecektir.
 
Kendi vucudunuza bir lastigi bağlayıp ve  ucuna da ilgisini çekecek herhangi bir nesneyi bağladınızda, siz hareket ettikçe lastik ve ucundaki oyuncak da sizinle hareket edecek ve kediniz zevkle bu anların keyfini çıkaracak.

Küçük bir buzdolabı poşetinin içine pamuk doldurup, top şeklinde getirdiğimizde, hızlı hareket ettiği için ve yerde yuvarlandıkça kedimizin ilgisini çekecektir.

Pinpon topları küçük dokunmada bile hızlı hareket ettiği için ve yerde yuvarlandıkça yine kedilerimizin ilgisini çekecektir. 

2016-03-25 00:46:13        |                Devamını Oku ...
Anketlerin tamammını görmek için tıklayınız